Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Overall resultat för säsongen - pdf

19:e September - 19:e September at Fleetstart 18.00/10

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 Arwen IX Drake SWE 273 LBS Johan Davidsson 0.882   1 1.0
2 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   2 2.0
3 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.079 mb 3 3.0
4 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881 2h 4 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.934 2h 5 5.0
6 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 6 6.0
7 LYS 2 Arya CB 66 SWE 131 LBS Nils Lagerwall 0.961   7 7.0
8 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.064 mb 8 8.0
9 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   9 9.0
10 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.849 us 2h 10 10.0
11 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   11 11.0
12 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939 us 2h 12 12.0
13 LYS 3 Rio X-35 SWE 166   Tobias Rolfsson 1.073 Shorthanded 13 13.0

12:e September - 12:e September at Fleetstart 18.00/10

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   19:15:05 1:05:05 1:02:33 1.0
2 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.079 mb 19:09:22 0:59:22 1:04:03 2.0
3 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.026 mb 19:13:56 1:03:56 1:05:36 3.0
4 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 19:19:48 1:09:48 1:07:51 4.0
5 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.875 2h 19:17:43 1:17:43 1:08:00 5.0
6 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.925 2h 19:13:46 1:13:46 1:08:14 6.0
7     Soling     Pontus Nilsson 0.93   19:14:02 1:14:02 1:08:51 7.0
8 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048 mb 19:16:37 1:06:37 1:09:49 8.0
9 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   19:24:41 1:24:41 1:10:43 9.0
10 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.913 us 2h 19:29:36 1:19:36 1:12:40 10.0
11 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.91   19:21:24 1:21:24 1:14:04 11.0
12 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.908   19.29.29 1:29:29 1:21:15 12.0
13 LYS 3 Firefly X-35 SWE 39   Johan Lindell 1.091   19:00:00 DNS   15.0
13     HR 352     Mathias Ekström 0.88     DNF   15.0

5:e September - 5:e September at Jaktstart 18.00

Ev poängjustering av båtarna som har DNS.

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835 2h 1 1.0
2 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939 us 2h 2 2.0
3 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   DNS 6.0
3 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.934 2h DNS 6.0
3 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb DNS 6.0

29:e Augusti - 29:e Augusti at Fleet start 18.30/40

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   19:51:01 1:11:01 1:08:15 1.0
2 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.923 2h 19:46:15 1:16:15 1:10:23 2.0
3 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 19:53:09 1:13:09 1:11:06 3.0
4 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.064 mb 19:47:09 1:07:09 1:11:27 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.884 2h 19:52:04 1:22:04 1:12:33 5.0
6 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048 mb 19:50:27 1:10:27 1:13:50 6.0
7 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 1.001 us th 19:53:56 1:13:56 1:14:00 7.0
8 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.904 us 2h 20:02:05 1:22:05 1:14:12 8.0
9 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.849 us 2h 19:59:38 1:29:38 1:16:06 9.0
10 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.946   20:00:37 1:20:37 1:16:16 10.0
11 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.829 2h 20:02:38 1:32:38 1:16:48 11.0
12 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   19:52:33 1:22:33 1:17:01 12.0
13 LYS 2 La Forza DD S 30 SWE 136 LBS Janne Pinotti 0.977 2h 20:03:37 1:23:37 1:21:42 13.0

22:a Augusti - 22:a Augusti at Jakrstart

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   1 1.0
2 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881   2 2.0
3 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.026 mb 3 3.0
4 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939   4 4.0
5 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 5 5.0
6 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048   6 6.0
7 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   7 7.0
8 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.879   8 8.0
9 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.914 us 2h 9 9.0
10 LYS 3 Vindia Stratus   LBS Jan Carlander 0.974   10 10.0
11 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.934 2h 11 11.0
12 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.908   12 12.0
13 LYS 3 Breaking Wind Centerline 40 SWE 9 LBS Ulf Nilsson 1.078 mb 2h 13 13.0
14 LYS 3 Idun Conqubin 38   LBS Staffan Skarin 0.971 Cruising 14 14.0
15 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 1.012 Cruising 15 15.0
16 LYS 2 Kokomo Comfortina 32 SWE 269 LBS Leif Olsson 0.913 Crusing 16 16.0
17 LYS 2 Arya CB 66 SWE 131 LBS Nils Lagerwall 0.961   DNF 18.0

15:e Augusti - 15:e Augusti at Fleet start 18.30/40

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.064 mb 19:38:41 0:58:41 1:02:26 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   19:44:55 1:14:55 1:02:33 2.0
3 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048   19:40:06 1:00:06 1:02:59 3.0
4 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939   19:48:00 1:08:00 1:03:51 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.925 2h 19:39:27 1:09:27 1:04:14 5.0
6 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 19:48:39 1:08:39 1:06:44 6.0
7     X-95       0.914 us 2h 19:47:48 1:17:48 1:11:07 7.0
8 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.982 Cruising 19:52:31 1:12:31 1:11:13 8.0
9     Linjett       0.893 us 2h 19:51:20 1:21:20 1:12:38 9.0
10 LYS 2 Kokomo Comfortina 32 SWE 269 LBS Leif Olsson 0.913 Crusing 19:53:19 1:23:19 1:16:04 10.0

8:e Augusti - 8:e Augusti at Jaktstart

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   1 1.0
2 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048   2 2.0
3 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 3 3.0
4 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939   4 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.934 2h 5 5.0
6 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   6 6.0
7     C55 SWE 303 LBS Jörgen Hansson     7 7.0
8 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   8 8.0
9 LYS 2 Kokomo Comfortina 32 SWE 269 LBS Leif Olsson 0.913 Crusing 9 9.0

1:e Augusti - 1:e Augusti at Fleetstart 18.30/40

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   20:19:51 1:39:51 1:35:57 1.0
2 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.021 mb 2h us 20:14:39 1:34:39 1:36:38 2.0
3 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939   20:27:08 1:47:08 1:40:36 3.0
4 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 20:24:06 1:44:06 1:41:11 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.884 2h 20:25:15 1:55:15 1:41:53 5.0
6 LYS 3 Breaking Wind Centerline 40 SWE 9 LBS Ulf Nilsson 1.11 mb 2h 20:14:21 1:34:21 1:44:44 6.0
7 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.879   20:39:59 2:09:59 1:54:15 7.0
8 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   20:39:01 2:09:01 2:00:22 8.0
9 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.825     DNF   11.0
9 LYS 1 Arwen IX Drake SWE 273 LBS Johan Davidsson 0.882     DNF   11.0

27:e Juni - 27:e Juni at Jaktstart 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   1 1.0
2 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.934   2 2.0
3 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   3 3.0
4 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.079 mb 4 4.0
5 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048   5 5.0
6 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939   6 6.0
7 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 7 7.0
8 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.891 Shorthanded 8 8.0
9 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 1.012 Cruising 9 9.0

 

19:e Juni - 19:e Juni at Fleetstart 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   19:44:16 1:14:16 1:02:01 1.0
2 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.064 mb 19:38:54 0:58:54 1:02:40 2.0
3 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 19:44:30 1:04:30 1:02:42 3.0
4 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.079 mb 19:38:08 0:58:08 1:02:44 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.906   19:42:20 1:12:20 1:05:32 5.0
6 LYS 3 Xoxo Melges 24 SWE 554 LBS Ulf Hagberg 1.038   19:43:12 1:03:12 1:05:36 6.0
7 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.891 Shorthanded 19:46:04 1:16:04 1:07:47 7.0
8 LYS 2 Arya CB 66 SWE 131 LBS Nils Lagerwall 0.961   19:51:10 1:11:10 1:08:23 8.0
9 LYS 3 Idun Conqubin 38   LBS Staffan Skarin 0.976 Cruising 19:56:15 1:16:15 1:14:25 9.0
10 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 1.004 Cruising 19:56:20 1:16:20 1:16:38 10.0

13:e Juni - 13:e Juni at Jaktstart 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 3 Femla Hobie FX1   LBS Mats Carselid 1.25   1 1.0
2 LYS 3 Ka Melges 24 SWE 667 LBS Anders Larsson 1.038   2 2.0
3 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.064 mb 3 3.0
4 LYS 3 Xoxo Melges 24 SWE 554 LBS Ulf Hagberg 1.038   4 4.0
5 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048   5 5.0
6 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 6 6.0
7 LYS 3 Rio X-35 SWE 166   Tobias Rolfsson 1.073 Shorthanded 7 7.0
8 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.934   8 8.0
9 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881   9 9.0
10 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 1.012 Cruising 10 10.0
11 LYS 3 Idun Conqubin 38   LBS Staffan Skarin 0.976 Cruising 11 11.0
12 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   12 12.0
13 LYS 3 Carpe Diem Ansa 42 SWE 21 LBS Bengt Johansson 0.991 Cruising 13 13.0

5:e Juni (Onsdag) - 5:e Juni(Onsdag) at Fleet start 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   1 1.0
2 LYS 3 Myggan J/80 SWE 203 LBS Anders Larsson 0.98   2 2.0
3 LYS 3 Xoxo Melges 24 SWE 554 LBS Ulf Hagberg 1.038   3 3.0
4 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939   4 4.0
5 LYS 2 Arya CB 66 SWE 131 LBS Nils Lagerwall 0.961   5 5.0

29:e Maj (Onsdag) - 29:e Maj (Onsdag) at Jakt start 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   1 1.0
2 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.079 mb 2 2.0
3 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.064 mb 3 3.0
4 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939   4 4.0
5 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 5 5.0
6 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048   6 6.0
7 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.934   DNF 8.0

 

23:e Maj - 23:e Maj at Fleet start 18.30/40

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.079 mb 19:42:45 1:02:45 1:07:42 1.0
2 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   19:51:52 1:11:52 1:09:04 2.0
3 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.064 mb 19:45:21 1:05:21 1:09:32 3.0
4 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048   19:46:45 1:06:45 1:09:57 4.0
5 LYS 2 Balluns Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.884 2h 19:49:57 1:19:57 1:10:41 5.0
6 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   19:55:41 1:25:41 1:11:33 6.0
7 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 19:54:21 1:14:21 1:12:16 7.0
8 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.913   19:59:33 1:19:33 1:12:38 8.0
9 LYS 2 Arya CB 66 SWE 131 LBS Nils Lagerwall 0.961     DNF   11.0
9 LYS 2 Arlette H-båt LS LBS H v Friesendorff 0.855 US   DNF   11.0

16:e Maj - 16:e Maj at Jakt start 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.825   1 1.0
2 LYS 3 Hurricane Melges 24 SWE 727 LBS Mattias Allroth 1.038   2 2.0
3 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.934   3 3.0
4 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 4 4.0

 

9:e Maj - 9:e Maj at Fleet start 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesStartFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.079 mb 18:41:00 19:41:12 1:00:12 1:04:57 1.0
2 LYS 3 Ka Melges 24 SWE 667 LBS Anders Larsson 1.038   18:41:00 19:44:14 1:03:14 1:05:38 2.0
3 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.064 mb 18:41:00 19:42:45 1:01:45 1:05:42 3.0
4 LYS 3 SUS First 27.7 SWE 252 LBS Jesper Falkebo 0.954   18:41:00 19:50:31 1:09:31 1:06:19 4.0
5 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.048   18:41:00 19:44:32 1:03:32 1:06:35 5.0
6 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   18:41:00 19:50:54 1:09:54 1:07:10 6.0
7 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.939   18:41:00 19:53:51 1:12:51 1:08:24 7.0

 

2:e Maj - 3:e Maj at Jakt start kl 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.972 mb 1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.835   2 2.0

Uppdaterad: 28 JAN 2019 12:36 Skribent: Pär Halléus
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Lommabuktens SK - Segling
Box 12
23421 Lomma

Besöksadress:
Ankarplatsen 1
23433 Lomma

Kontakt:
Tel: 040413016, 0707411310
E-post: This is a mailto link