Hoppa till sidans innehåll

KM 2010 för kölbåtar 25/9 (flyttat från 18/9)


  

KM Total 2010  

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: LYS, Entries: 9, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

LYS

Notes

R1

R2

R3

Total

Nett

1st

LYS 1

Marita 2

IF

SWE 3074

LBS

Peter Dagner

1.02

 

1.0

1.0

2.0

4.0

4.0

2nd

LYS 1

Rimfaxe

H-båt

SWE 593

LBS

Martin Jönsson

1.08

 

2.0

2.0

1.0

5.0

5.0

3rd

LYS 2

Myggan

J/80

SWE 203

LBS

Anders Larsson

1.19

 

3.0

3.0

3.0

9.0

9.0

4th

LYS 2

Enjoy Life

J/80

 

LBS

Per Svantesson

1.19

 

4.0

4.0

4.0

12.0

12.0

5th

LYS 2

Balaklava

Omega 30

SWE 5

LBS

Dan Hellström

1.14

 

5.0

5.0

6.0

16.0

16.0

6th

LYS 2

Arwen

Beneteau 25

SWE 60

LBS

Johan Davidsson

1.19

 

7.0

6.0

7.0

20.0

20.0

7th

LYS 2

Antheor

One off (halvton)

SWE 9155

LBS

Jan Carlander

1.18

mb

6.0

10.0 DSQ

5.0

21.0

21.0

8th

LYS 1

Let´s Smajl

Smiling 28

SWE 3836

LBS

Sven Bengtsson

1.05

 

8.0

7.0

9.0

24.0

24.0

9th

LYS 1

Lova

Accent

SWE 570

LBS

Pär Halléus

1.03

 

9.0

8.0

8.0

25.0

25.0



KM LYS 1

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: LYS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

LYS

Notes

R1

R2

R3

Total

Nett

1st

LYS 1

Marita 2

IF

SWE 3074

LBS

Peter Dagner

1.02

 

1.0

1.0

2.0

4.0

4.0

2nd

LYS 1

Rimfaxe

H-båt

SWE 593

LBS

Martin Jönsson

1.08

 

2.0

2.0

1.0

5.0

5.0

3rd

LYS 1

Let´s Smajl

Smiling 28

SWE 3836

LBS

Sven Bengtsson

1.05

 

3.0

3.0

4.0

10.0

10.0

4th

LYS 1

Lova

Accent

SWE 570

LBS

Pär Halléus

1.03

 

4.0

4.0

3.0

11.0

11.0



KM LYS 2

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: LYS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

LYS

Notes

R1

R2

R3

Total

Nett

1st

LYS 2

Myggan

J/80

SWE 203

LBS

Anders Larsson

1.19

 

1.0

1.0

1.0

3.0

3.0

2nd

LYS 2

Enjoy Life

J/80

 

LBS

Per Svantesson

1.19

 

2.0

2.0

2.0

6.0

6.0

3rd

LYS 2

Balaklava

Omega 30

SWE 5

LBS

Dan Hellström

1.14

 

3.0

3.0

4.0

10.0

10.0

4th

LYS 2

Antheor

One off (halvton)

SWE 9155

LBS

Jan Carlander

1.18

mb

4.0

6.0 DSQ

3.0

13.0

13.0

5th

LYS 2

Arwen

Beneteau 25

SWE 60

LBS

Johan Davidsson

1.19

 

5.0

4.0

5.0

14.0

14.0

 

 

PRELIMINÄRT PROGRAM & SEGLINGSFÖRESKRIFTER

LBS KM                                                                   rev B, 100917

 

Lördagen 25 september

 

09.00 - 10.00 Registrering/Anmälan. Enkel frukost.

 

11.00         Varningssignal Klass 1, segling 1.

 

         

1 min efter start Klass 1

 Varningssignal Klass 2, segling 1.

 

ca. 15 min efter sista båts målgång,

 Varningssignaler enligt ovan, segling 2.

 

ca. 15 min efter sista båts målgång,

Varningssignaler enligt ovan, segling 3.

          

16.00         After sail, prisutdelning när alla samlats.

 

Reservdag,: Söndagen den 26/9.

 

 

KLASSER

 

1   KM - SRS 0.00 - 1.13                         Signalflagga 1

2   KM - SRS 1.14 -                                 Signalflagga 2

 

 

BANA

 

Banan anpassas för att ta 1 timme att segla se skiss.

Samma bana för alla klasser, Start-1-2-3-1-2-Mål.

 

 

SEGLINGSFÖRESKRIFTER

 

Enligt KSR appendix S, med följande ändringar:

- S1.2 och S1.4 Utgår.

- S4.1 Ändringar i seglingsföreskrifterna anslås

       senast kl. 10.00 samma dag som de träder i kraft.

- S6.1 och S6.2 Se PROGRAM ovan.

- S7.1 och S7.2 Se KLASSER ovan.

- S8.1, S9.1 och S9.2 Se BANA ovan.

- S10.1 Rundningsmärken är röda cylinderbojar.

- S11.1 Startlinje mellan två stora LBS standertar,

        kan sitta på boj eller båt.

- S12.1 Mållinje samma som startlinje.

- S13.1 Utgår.

- S14.1 Maxtid 90 minuter.

- S15.1 Protester anmäls till startfartyget senast 15 minuter

        efter sista båts målgång i respektive segling. Protesten skall sedan följas upp en skriftlig protest till kansliet senast 60 minuter efter sista båts målgång.

 

 

STARTFARTYG

 

S/Y Julia. Tel 073-4204111, VHF kanal 72. 

 

 

 

KLUBBMÄSTARE

 

En (1) klubbmästare utses. I vardera segling räknas

totalplacering för klass 1+2. Från dessa totalplaceringar

utses årets klubbmästare enligt lågpoängsystemet.

 

 

PRISER

 

KM:

Ett pris till var femte anmäld båt samt lottdragning av

fina priser.

Dessutom pris till bästa familjebesättning, minst tre

familjemedlemmar ombord.

 

 

AFTER SAIL

 

Medan eventuella protester behandlas och datan räknar resultat.

Öl, läsk och ärtsoppa med tillbehör till självkostnadspris.

 

 

FÖRSÄKRING

Deltagande båtar skall vara ansvarsförsäkrade.

Uppdaterad: 22 SEP 2015 09:45 Skribent: Johan Wickman

Postadress:
Lommabuktens SK - Segling
Box 12
23421 Lomma

Besöksadress:
Ankarplatsen 1
23433 Lomma

Kontakt:
Tel: 040413016, 0707411310
E-post: This is a mailto link