Hoppa till sidans innehåll

North Trim Cup 2010


North Sail Trim Cup - Sundscupen deltävling 1
Lommabuktens Seglarklubb
Results as of 13:38 on May 16, 2010
SRS max 1.15 Fleet
Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: LYS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st SRS max 1.15 Silver Surfaren J 24 SWE 4896 MSS Per Håkan ? 1.11  1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd SRS max 1.15 Carolin J/24 SWE 4741 MSS Björn Thilke 1.11  2.0 6.0 DNF 1.0 9.0 9.0
3rd SRS max 1.15 Olifvia IF SWE 2059 LBS Gert Damsby 1.02  4.0 2.0 4.0 10.0 10.0
4th SRS max 1.15 Absolut Albin 78 SWE 447 BSS Marcus Bildberg 1.04  3.0 4.0 3.0 10.0 10.0
5th SRS max 1.15 Orion IF SWE 2613 LBS Nils Lagerwall 1.02  5.0 3.0 5.0 13.0 13.0


SRS 1.16 - 1.29 Fleet
Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: LYS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st SRS 1.16 - 1.29 ??? J/80 SWE 203 LBS Anders Larsson 1.19  1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
2nd SRS 1.16 - 1.29 Grynet Dehler 34 SWE 43 MSS Anders Nilsson 1.28  3.0 4.0 1.0 8.0 8.0
3rd SRS 1.16 - 1.29 Olaseglarskola JOD 35 SWE 10817 HYC Ola Bruno 1.27  7.0 1.0 3.0 11.0 11.0
4th SRS 1.16 - 1.29  Melges 24 SWE 195 MSS Peter Ekdahl 1.27  2.0 5.0 6.0 13.0 13.0
5th SRS 1.16 - 1.29 Enjoy Life J/80 SWE 390 LBS Per Svantesson 1.19  4.0 7.0 4.0 15.0 15.0
6th SRS 1.16 - 1.29 Expresso X-34 ?? RHSS Patrik Jenemark 1.26  5.0 2.0 11.0 OCS 18.0 18.0
7th SRS 1.16 - 1.29 Josefina Contrast 362 SWE 225 LBS Johan Wickman 1.20  8.0 6.0 5.0 19.0 19.0
8th SRS 1.16 - 1.29 Arwen Beneteau 25 SWE 60 LBS Johan Davidsson 1.19  6.0 8.0 7.0 21.0 21.0
9th SRS 1.16 - 1.29 Sexan Omega 42 SWE 4 LBS Ulf Nilsson 1.25  9.0 10.0 8.0 27.0 27.0
10th SRS 1.16 - 1.29 Kaxi Bavaria 35 Match SWE 606 LBS Göran Ek 1.28  10.0 9.0 9.0 28.0 28.0


SRS min 1.30 Fleet
Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: LYS, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st SRS min 1.30 Lancing Seaquest 36 SWE 40720 FBK Leif Andersson 1.35 mb 4.0 1.0 1.0 6.0 6.0
2nd SRS min 1.30 Active Sailing Nordic Kracer 40R SWE 9139 MSS Anders Hansen 1.37 mb 1.0 3.0 4.0 8.0 8.0
3rd SRS min 1.30 Maria First 35 SWE 5 RHSS Kjell Widmark 1.32 mb 2.0 4.0 2.0 8.0 8.0
4th SRS min 1.30 YXI X-35 SWE 139 LBS Mats Skällenäs 1.33  3.0 2.0 3.0 8.0 8.0
5th SRS min 1.30 Carmen X-119 SWE 7 LBS Göran Wiking 1.33 mb 5.0 5.0 6.0 16.0 16.0
6th SRS min 1.30 Yro First 40.7 SWE 607 HBK Percy Skyvell 1.34  6.0 6.0 5.0 17.0 17.0


Race 1 - SRS max 1.15 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS max 1.15  Silver Surfaren  J 24  SWE 4896  MSS  Per Håkan ?  1.11   11:02:45  0:57:45  1:04:06  1.0 
2  SRS max 1.15  Carolin  J/24  SWE 4741  MSS  Björn Thilke  1.11   11:02:55  0:57:55  1:04:17  2.0 
3  SRS max 1.15  Absolut  Albin 78  SWE 447  BSS  Marcus Bildberg  1.04   11:12:50  1:07:50  1:10:33  3.0 
4  SRS max 1.15  Olifvia  IF  SWE 2059  LBS  Gert Damsby  1.02   11:20:35  1:15:35  1:17:06  4.0 
5  SRS max 1.15  Orion  IF  SWE 2613  LBS  Nils Lagerwall  1.02   11:20:40  1:15:40  1:17:11  5.0 


Race 2 - SRS max 1.15 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS max 1.15  Silver Surfaren  J 24  SWE 4896  MSS  Per Håkan ?  1.11   12:15:20  0:40:20  0:44:46  1.0 
2  SRS max 1.15  Olifvia  IF  SWE 2059  LBS  Gert Damsby  1.02   12:21:37  0:46:37  0:47:33  2.0 
3  SRS max 1.15  Orion  IF  SWE 2613  LBS  Nils Lagerwall  1.02   12:21:50  0:46:50  0:47:46  3.0 
4  SRS max 1.15  Absolut  Albin 78  SWE 447  BSS  Marcus Bildberg  1.04   12:21:35  0:46:35  0:48:27  4.0 
5  SRS max 1.15  Carolin  J/24  SWE 4741  MSS  Björn Thilke  1.11      DNF     6.0 


Race 3 - SRS max 1.15 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS max 1.15  Carolin  J/24  SWE 4741  MSS  Björn Thilke  1.11   13:18:05  0:41:55  0:46:32  1.0 
2  SRS max 1.15  Silver Surfaren  J 24  SWE 4896  MSS  Per Håkan ?  1.11   13:18:10  0:42:00  0:46:37  2.0 
3  SRS max 1.15  Absolut  Albin 78  SWE 447  BSS  Marcus Bildberg  1.04   13:24:02  0:47:52  0:49:47  3.0 
4  SRS max 1.15  Olifvia  IF  SWE 2059  LBS  Gert Damsby  1.02   13:25:20  0:49:10  0:50:09  4.0 
5  SRS max 1.15  Orion  IF  SWE 2613  LBS  Nils Lagerwall  1.02   13:25:55  0:49:45  0:50:45  5.0 


Race 1 - SRS 1.16 - 1.29 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS 1.16 - 1.29  ???  J/80  SWE 203  LBS  Anders Larsson  1.19   11:10:05  0:57:55  1:08:55  1.0 
2  SRS 1.16 - 1.29   Melges 24  SWE 195  MSS  Peter Ekdahl  1.27   11:06:50  0:54:40  1:09:26  2.0 
3  SRS 1.16 - 1.29  Grynet  Dehler 34  SWE 43  MSS  Anders Nilsson  1.28   11:06:55  0:54:45  1:10:05  3.0 
4  SRS 1.16 - 1.29  Enjoy Life  J/80  SWE 390  LBS  Per Svantesson  1.19   11:13:20  1:01:10  1:12:47  4.0 
5  SRS 1.16 - 1.29  Expresso  X-34  ??  RHSS  Patrik Jenemark  1.26   11:10:30  0:58:20  1:13:30  5.0 
6  SRS 1.16 - 1.29  Arwen  Beneteau 25  SWE 60  LBS  Johan Davidsson  1.19   11:14:02  1:01:52  1:13:37  6.0 
7  SRS 1.16 - 1.29  Olaseglarskola  JOD 35  SWE 10817  HYC  Ola Bruno  1.27   11:10:34  0:58:24  1:14:10  7.0 
8  SRS 1.16 - 1.29  Josefina  Contrast 362  SWE 225  LBS  Johan Wickman  1.20   11:16:15  1:04:05  1:16:54  8.0 
9  SRS 1.16 - 1.29  Sexan  Omega 42  SWE 4  LBS  Ulf Nilsson  1.25   11:14:56  1:02:46  1:18:28  9.0 
10  SRS 1.16 - 1.29  Kaxi  Bavaria 35 Match  SWE 606  LBS  Göran Ek  1.28   11:14:35  1:02:25  1:19:54  10.0 


Race 2 - SRS 1.16 - 1.29 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS 1.16 - 1.29  Olaseglarskola  JOD 35  SWE 10817  HYC  Ola Bruno  1.27   12:19:43  0:36:43  0:46:38  1.0 
2  SRS 1.16 - 1.29  Expresso  X-34  ??  RHSS  Patrik Jenemark  1.26   12:20:05  0:37:05  0:46:44  2.0 
3  SRS 1.16 - 1.29  ???  J/80  SWE 203  LBS  Anders Larsson  1.19   12:22:40  0:39:40  0:47:12  3.0 
4  SRS 1.16 - 1.29  Grynet  Dehler 34  SWE 43  MSS  Anders Nilsson  1.28   12:20:15  0:37:15  0:47:41  4.0 
5  SRS 1.16 - 1.29   Melges 24  SWE 195  MSS  Peter Ekdahl  1.27   12:20:35  0:37:35  0:47:44  5.0 
6  SRS 1.16 - 1.29  Josefina  Contrast 362  SWE 225  LBS  Johan Wickman  1.20   12:23:00  0:40:00  0:48:00  6.0 
7  SRS 1.16 - 1.29  Enjoy Life  J/80  SWE 390  LBS  Per Svantesson  1.19   12:23:45  0:40:45  0:48:30  7.0 
8  SRS 1.16 - 1.29  Arwen  Beneteau 25  SWE 60  LBS  Johan Davidsson  1.19   12:24:20  0:41:20  0:49:11  8.0 
9  SRS 1.16 - 1.29  Kaxi  Bavaria 35 Match  SWE 606  LBS  Göran Ek  1.28   12:21:55  0:38:55  0:49:49  9.0 
10  SRS 1.16 - 1.29  Sexan  Omega 42  SWE 4  LBS  Ulf Nilsson  1.25   12:24:17  0:41:17  0:51:36  10.0 


Race 3 - SRS 1.16 - 1.29 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS 1.16 - 1.29  Grynet  Dehler 34  SWE 43  MSS  Anders Nilsson  1.28   13:29:17  0:38:17  0:49:00  1.0 
2  SRS 1.16 - 1.29  ???  J/80  SWE 203  LBS  Anders Larsson  1.19   13:32:15  0:41:15  0:49:05  2.0 
3  SRS 1.16 - 1.29  Olaseglarskola  JOD 35  SWE 10817  HYC  Ola Bruno  1.27   13:30:25  0:39:25  0:50:04  3.0 
4  SRS 1.16 - 1.29  Enjoy Life  J/80  SWE 390  LBS  Per Svantesson  1.19   13:33:05  0:42:05  0:50:05  4.0 
5  SRS 1.16 - 1.29  Josefina  Contrast 362  SWE 225  LBS  Johan Wickman  1.20   13:33:15  0:42:15  0:50:42  5.0 
6  SRS 1.16 - 1.29   Melges 24  SWE 195  MSS  Peter Ekdahl  1.27   13:30:57  0:39:57  0:50:44  6.0 
7  SRS 1.16 - 1.29  Arwen  Beneteau 25  SWE 60  LBS  Johan Davidsson  1.19   13:34:37  0:43:37  0:51:54  7.0 
8  SRS 1.16 - 1.29  Sexan  Omega 42  SWE 4  LBS  Ulf Nilsson  1.25   13:33:35  0:42:35  0:53:14  8.0 
9  SRS 1.16 - 1.29  Kaxi  Bavaria 35 Match  SWE 606  LBS  Göran Ek  1.28   13:33:37  0:42:37  0:54:33  9.0 
10  SRS 1.16 - 1.29  Expresso  X-34  ??  RHSS  Patrik Jenemark  1.26      OCS     11.0 


Race 1 - SRS min 1.30 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS min 1.30  Active Sailing Nordic  Kracer 40R  SWE 9139  MSS  Anders Hansen  1.37  mb  11:10:55  0:51:38  1:10:44  1.0 
2  SRS min 1.30  Maria  First 35  SWE 5  RHSS  Kjell Widmark  1.32  mb  11:13:50  0:54:33  1:12:00  2.0 
3  SRS min 1.30  YXI  X-35  SWE 139  LBS  Mats Skällenäs  1.33   11:13:30  0:54:13  1:12:06  3.0 
4  SRS min 1.30  Lancing  Seaquest 36  SWE 40720  FBK  Leif Andersson  1.35  mb  11:12:58  0:53:41  1:12:28  4.0 
5  SRS min 1.30  Carmen  X-119  SWE 7  LBS  Göran Wiking  1.33  mb  11:14:10  0:54:53  1:13:00  5.0 
6  SRS min 1.30  Yro  First 40.7  SWE 607  HBK  Percy Skyvell  1.34   11:14:25  0:55:08  1:13:53  6.0 


Race 2 - SRS min 1.30 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS min 1.30  Lancing  Seaquest 36  SWE 40720  FBK  Leif Andersson  1.35  mb  12:22:48  0:32:48  0:44:17  1.0 
2  SRS min 1.30  YXI  X-35  SWE 139  LBS  Mats Skällenäs  1.33   12:23:37  0:33:37  0:44:43  2.0 
3  SRS min 1.30  Active Sailing Nordic  Kracer 40R  SWE 9139  MSS  Anders Hansen  1.37  mb  12:23:02  0:33:02  0:45:15  3.0 
4  SRS min 1.30  Maria  First 35  SWE 5  RHSS  Kjell Widmark  1.32  mb  12:25:09  0:35:09  0:46:24  4.0 
5  SRS min 1.30  Carmen  X-119  SWE 7  LBS  Göran Wiking  1.33  mb  12:25:08  0:35:08  0:46:44  5.0 
6  SRS min 1.30  Yro  First 40.7  SWE 607  HBK  Percy Skyvell  1.34   12:26:00  0:36:00  0:48:14  6.0 


Race 3 - SRS min 1.30 Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1  SRS min 1.30  Lancing  Seaquest 36  SWE 40720  FBK  Leif Andersson  1.35  mb  13:34:35  0:35:35  0:48:02  1.0 
2  SRS min 1.30  Maria  First 35  SWE 5  RHSS  Kjell Widmark  1.32  mb  13:35:25  0:36:25  0:48:04  2.0 
3  SRS min 1.30  YXI  X-35  SWE 139  LBS  Mats Skällenäs  1.33   13:35:27  0:36:27  0:48:29  3.0 
4  SRS min 1.30  Active Sailing Nordic  Kracer 40R  SWE 9139  MSS  Anders Hansen  1.37  mb  13:35:00  0:36:00  0:49:19  4.0 
5  SRS min 1.30  Yro  First 40.7  SWE 607  HBK  Percy Skyvell  1.34   13:36:20  0:37:20  0:50:02  5.0 
6  SRS min 1.30  Carmen  X-119  SWE 7  LBS  Göran Wiking  1.33  mb  13:36:45  0:37:45  0:50:12  6.0 


Scoring codes used
Code Description Points
DNF Started but did not finish 6
OCS On course side at start or broke rule 30.1 11

 


Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com

Uppdaterad: 13 MAJ 2012 11:47 Skribent: Johan Wickman

Postadress:
Lommabuktens SK - Segling
Box 12
23421 Lomma

Besöksadress:
Ankarplatsen 1
23433 Lomma

Kontakt:
Tel: 040413016, 0707411310
E-post: This is a mailto link