Hoppa till sidans innehåll

Torsdagsseglingar resultat per klass 2010


IF Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Ratings: LYS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A

Rank

Boat

Class

HelmName

LYS

5:e Maj

12:e Maj

20:e Maj

27:e Maj

3:e Juni

10:e Juni

17:e Juni

23:e Juni

5:e Aug

12:e Aug

19:e Aug

26:e Aug

2:e Sept

9:e Sept

Total

Nett

1st

Aperetif

IF

Gunnar Jönsson

1.02

1.0

2.0

1.0

(3.0)

1.0

1.0

1.0

(9.0 DNF)

3.0

(4.0)

(9.0 DNC)

2.0

2.0

2.0

41.0

16.0

2nd

Olifvia

IF

Gert Damsby

1.02

(9.0 DNC)

1.0

2.0

1.0

2.0

2.0

2.0

(9.0 DNC)

2.0

2.0

2.0

(3.0)

3.0

(9.0 DNC)

49.0

19.0

3rd

Marita 2

IF

Peter Dagner

1.02

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNF

1.0

1.0

1.0

1.0

1.0

1.0

78.0

42.0

4th

Jeppelina

IF

Lena Persson

0.99

(9.0 DNC)

3.0

5.0

4.0

3.0

3.0

3.5

(9.0 DNC)

4.0

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

88.5

52.5

5th

Vimse

IF

Bertil Lyberg

1.02

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

3.0

2.0

4.0

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

9.0 DNF

9.0 DNC

3.0

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

102.0

66.0

6th

Orion

IF

Nils Lagerwall

1.02

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

4.0

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

9.0 DNC

3.5

9.0 DNF

9.0 DNC

9.0 DNC

3.0

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

109.5

73.5

7th

Sockan

IF

Erik Höggårdh

0.99

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

4.0

4.0

9.0 DNC

9.0 DNC

116.0

80.0

8th

BlissTika

IF

 

0.99

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

(9.0 DNC)

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

9.0 DNC

5.0

9.0 DNC

9.0 DNC

122.0

86.0



LYS 1 Fleet

Sailed: 11, Discards: 1, To count: 10, Ratings: LYS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A

Rank

Boat

Class

HelmName

LYS

5:e Maj

12:e Maj

20:e Maj

27:e Maj

3:e Juni

10:e Juni

17:e Juni

23:e Juni

5:e Aug

12:e Aug

19:e Aug

26:e Aug

2:e Sept

9:e Sept

Total

Nett

1st

Mathilda

Amigo 27

Bertil Nordström

0.91

 

1.0

1.0

1.0

 

 

(6.0 DNF)

6.0 DNF

1.0

1.0

1.0

6.0 DNC

1.0

6.0 DNC

31.0

25.0

2nd

Arja

Guy 22

Herman Walter

0.96

 

2.0

(6.0 DNC)

2.0

 

 

6.0 DNC

6.0 DNC

2.0

2.0

6.0 DNC

1.0

6.0 DNC

6.0 DNC

45.0

39.0

3rd

Soprano

Misil II

Christian Boye

0.98

 

(6.0 DNC)

6.0 DNC

6.0 DNC

 

 

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

1.0

61.0

55.0

4th

Sirius

Avance 24

Bo Häggman

0.98

 

(6.0 DNC)

6.0 DNC

6.0 DNC

 

 

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNF

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

66.0

60.0

4th

Frida

Folkbåt

Carl-Otto Grahn

0.97

 

(6.0 DNC)

6.0 DNC

6.0 DNC

 

 

6.0 DNF

6.0 DNF

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

6.0 DNC

66.0

60.0



LYS 2 Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Ratings: LYS, Entries: 16, Scoring system: Appendix A

Rank

Boat

Class

HelmName

LYS

5:e Maj

12:e Maj

20:e Maj

27:e Maj

3:e Juni

10:e Juni

17:e Juni

23:e Juni

5:e Aug

12:e Aug

19:e Aug

26:e Aug

2:e Sept

9:e Sept

Total

Nett

1st

Rimfaxe

H-båt

Martin Jönsson

1.08

(17.0 DNC)

(1.0)

1.0

1.0

(17.0 DNC)

1.0

1.0

1.0

1.0

1.0

1.0

1.0

(17.0 DNC)

1.0

62.0

10.0

2nd

Miss H

H-323

Tommy Liljenberg

1.13

1.0

(17.0 DNC)

2.0

2.0

(17.0 DNC)

2.0

(17.0 DNC)

(3.0)

2.0

2.0

2.0

2.0

2.0

2.0

73.0

19.0

3rd

Lova

Accent

Pär Halléus

1.03

3.0

2.0

3.0

3.0

2.0

4.0

4.0

(17.0 DNF)

(5.0)

(5.0)

4.0

5.0

3.0

(17.0 DNC)

77.0

33.0

4th

Zamba

Maxi 84

Anders Welander

1.04

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

3.0

3.0

17.0 DNC

3.0

3.0

3.0

3.0

1.0

17.0 DNC

138.0

70.0

5th

Suma

Bavaria 34

Pelle Närvall

1.13

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

4.0

4.0

3.0

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

198.0

130.0

6th

MINX

Express

Stefan Svensson

1.12

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

1.0

17.0 DNC

17.0 DNC

2.0

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

207.0

139.0

7th

Let´s Smajl

Smiling 28

Sven Bengtsson

1.05

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

2.0

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

4.0

17.0 DNC

210.0

142.0

8th

Oscaria II

Drabant 24

Team Oscar

1.04

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

4.0

5.0

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

213.0

145.0

9th

Nirili

Cumulus

Roland Sjöberg

1.10

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

5.0

4.0

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

213.0

145.0

10th

Nai

Laurinkryss

Stefan Jonsson

1.06

2.0

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

223.0

155.0

11th

Hansann

Scampi

Hans Lundberg

1.09

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

4.0

17.0 DNC

17.0 DNC

225.0

157.0

12th

Snärtan

H-båt

LBS

1.08

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

4.0

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

225.0

157.0

13th

Adriana

Linjett 30

Bengt Johansson

1.06

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

6.0

17.0 DNC

17.0 DNC

227.0

159.0

14th

Ariette

H-båt

Leo Alsved

1.08

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

238.0

170.0

14th

Aurora

Granada 27

Johan Waldeck

1.06

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

238.0

170.0

14th

Delphine

Compis 28

Inge Persson

1.06

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

17.0 DNC

238.0

170.0



LYS 3 Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Ratings: LYS, Entries: 20, Scoring system: Appendix A

Rank

Boat

Class

HelmName

LYS

5:e Maj

12:e Maj

20:e Maj

27:e Maj

3:e Juni

10:e Juni

17:e Juni

23:e Juni

5:e Aug

12:e Aug

19:e Aug

26:e Aug

2:e Sept

9:e Sept

Total

Nett

1st

Myggan

J/80

Anders Larsson

1.19

1.0

1.0

(2.0)

1.0

(21.0 DNC)

1.0

(3.0)

(2.0)

1.0

2.0

1.0

1.0

2.0

1.0

40.0

12.0

2nd

Solong

Soling

Jan Jensen

1.14

(21.0 DNC)

3.0

8.0

3.0

1.0

2.0

2.0

(21.0 DNF)

2.0

6.0

2.0

(10.0)

1.0

(21.0 DNC)

103.0

30.0

3rd

Carmen

X-119

Göran Wiking

1.33

(21.0 DNC)

2.0

6.0

(21.0 DNC)

5.0

3.0

(10.0)

1.0

4.0

4.0

(21.0 DNC)

6.0

4.0

3.0

111.0

38.0

4th

YXI

X-35

Mats Skällenäs

1.33

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

4.0

2.0

4.0

(21.0 DNC)

5.0

(21.0 DNC)

21.0 DNC

3.0

21.0 DNC

3.0

3.0

2.0

152.0

68.0

5th

Josefina

Contrast 362

Johan Wickman

1.20

(21.0 DNC)

4.0

1.0

4.0

(21.0 DNC)

4.0

7.0

4.0

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

21.0 DNC

4.0

6.0

21.0 DNC

160.0

76.0

6th

Nimo

Hanse 331

Frank Nilsson

1.17

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

3.0

5.0

7.0

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

3.0

6.0

21.0 DNC

4.0

21.0 DNC

5.0

21.0 DNC

180.0

96.0

7th

Bonzita

Comfortina 32

Lars Gustavsson

1.14

(21.0 DNC)

5.0

5.0

7.0

(21.0 DNC)

7.0

6.0

(21.0 DNF)

7.0

(21.0 DNC)

8.0

12.0

21.0 DNC

21.0 DNC

183.0

99.0

8th

Julia

J/80

Anders Svensson

1.19

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

10.0

6.0

(21.0 DNC)

1.0

5.0

21.0 DNC

21.0 DNC

5.0

9.0

8.0

21.0 DNC

191.0

107.0

9th

Sexan

Omega 42

Ulf Nilsson

1.25

2.0

(21.0 DNC)

10.0

9.0

(21.0 DNC)

6.0

4.0

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

21.0 DNC

21.0 DNC

5.0

9.0

21.0 DNC

192.0

108.0

10th

Antheor

One off (halvton)

Jan Carlander

1.18

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

9.0

1.0

3.0

2.0

7.0

4.0

194.0

110.0

11th

Arwen

Beneteau 25

Johan Davidsson

1.19

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

11.0

8.0

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

11.0

21.0 DNC

8.0

5.0

7.0

7.0

21.0 DNC

21.0 DNC

204.0

120.0

12th

Idun

Conqubin 38

Staffan Skarin

1.20

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

11.0

8.0

(21.0 DNC)

21.0 DNF

21.0 DNF

10.0

21.0 DNC

9.0

11.0

21.0 DNC

21.0 DNC

238.0

154.0

13th

Chrichan

Drabant 35

Christer Persson

1.29

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

6.0

2.0

(21.0 DNC)

9.0

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

248.0

164.0

14th

Balaklava

Omega 30

Dan Hellström

1.14

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

7.0

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

5.0

21.0 DNC

21.0 DNF

5.0

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

248.0

164.0

15th

Rie

Luffe 37

Lars Jörnvi

1.23

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

21.0 DNC

21.0 DNC

8.0

21.0 DNC

3.0

21.0 DNC

21.0 DNC

8.0

21.0 DNC

21.0 DNC

250.0

166.0

16th

Enjoy Life

J/80

Per Svantesson

1.19

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

9.0

(21.0 DNC)

3.0

(21.0 DNC)

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

264.0

180.0

17th

Debonair

contrast 362

Hans Lyrich

1.20

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

11.0

5.0

268.0

184.0

18th

Pillner

Comfortina 35

Leif Sundbäck

1.22

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

6.0

21.0 DNC

10.0

21.0 DNC

268.0

184.0

19th

Adina

Bavaria 36

Göran Jonsson

1.17

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

21.0 DNC

21.0 DNC

12.0

21.0 DNF

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

285.0

201.0

20th

Tiger

F 18

Leo Alsved

1.67

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

(21.0 DNC)

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

21.0 DNC

294.0

210.0

 

 

Uppdaterad: 22 SEP 2015 09:45 Skribent: Johan Wickman

Postadress:
Lommabuktens SK - Segling
Box 12
23421 Lomma

Besöksadress:
Ankarplatsen 1
23433 Lomma

Kontakt:
Tel: 040413016, 0707411310
E-post: This is a mailto link