Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2020


6:e Augusti - 6:e Augusti at Jaktst med efterkorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.795   19:29:40 1:03:56 0:50:50 1.0
2 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   19:30:00 1:04:16 0:51:06 2.0
3 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.87 us 2h 19:36:26 0:59:44 0:51:58 3.0
4 LYS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.872 2h 19:33:43 1:00:30 0:52:45 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 19:35:06 0:57:34 0:52:51 5.0
6 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   19:33:15 1:04:21 0:53:09 6.0
7   Hangin Soling SWE 73 LBS Pontus Nilsson 0.925   19:36:40 0:58:44 0:54:20 7.0
8 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.96   19:38:37 0:57:58 0:55:39 8.0
9 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   19:40:08 0:54:17 0:56:11 9.0
10 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.078   19:40:46 0:52:08 0:56:12 10.0
11 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.058 2h 19:40:57 0:53:21 0:56:27 11.0
12 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 0.989 us 2h 19:40:00 0:57:10 0:56:32 12.0
13 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.886   19:38:32 1:03:53 0:56:36 13.0
14 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   19:40:06 0:59:05 0:57:08 14.0
15 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 1.003   19:42:11 0:58:19 0:58:29 15.0
16 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.872 2h 19:42:06 1:08:53 1:00:04 16.0
17 LYS 2 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.907   19:44:46 1:08:19 1:01:58 17.0
18 LYS 1 Sea Moore Comfort 30 120 LBS   0.865   19:51:56 1:19:10 1:08:29 18.0
19 LYS 3 Aragorn Hanse 371 11141 LBS Nicklas Ottosson 1.006 2h 19:53:55 1:10:03 1:10:28 19.0
20 LYS 3 Goodall F18 DEN 5 LBS   1.31     DNF   22.0
20   Lilla Kerstin C55 SWE 312 LBS   0.855     DNF   22.0

25:e juni - 17:e Juni at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.795   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   2 2.0
3 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   3 3.0
4 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.96   4 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   5 5.0
6 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881 2h 6 6.0
7 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 0.989 us 2h 7 7.0
8 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.87 us 2h 8 8.0
9 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   9 9.0
10 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   10 10.0
11 LYS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad     11 11.0
12 LYS 2 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.907   12 12.0
13 LYS 3 Breaking Wind Centerline 40 SWE 9 LBS Ulf Nilsson 1.136 mb 2h 13 13.0
14 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.872 2h 14 14.0
15 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921   DNF 18.0
15 LYS 1 Sista Chansen Snipe 29898 LBS Två rorsmän i en båt 0.818   DSQ 18.0
15 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.886   DNS 18.0

17:e Juni - 17:e Juni at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.791   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   2 2.0
3 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   3 3.0
4 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   4 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   5 5.0
6 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881 2h 6 6.0
7 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   7 7.0
8 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   8 8.0
9 LYS 2 Of Course Dehler 34 797 LBS Markus Nilsson 0.945   9 9.0
10 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   10 10.0
11 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   11 11.0
12 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989   12 12.0
13* LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   13 13.0
14* LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 0.99   14 14.0
15 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921   15 15.0

* Korrigerad plac pga incident.


11:e Juni - 11:e Juni at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.791   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   2 2.0
3 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881 2h 3 3.0
4 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   4 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   5 5.0
6 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   6 6.0
7 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 1.03   7 7.0
8 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   8 8.0
9 LYS 3 TerraPi LM 30 Striker DEN Lagunen Runar Åsly     9 9.0
10 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   10 10.0
11 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   11 11.0
12 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   12 12.0
13 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   13 13.0
14 LYS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad     14 14.0
15 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989   15 15.0
16 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.849 us 2h DNF 17.0

 

4:e Juni - 4:e Juni at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   1 1.0
2 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   2 2.0
3 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.948   3 3.0
4 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   4 4.0
5 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   DNF 10.0
5 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   DNF 10.0
5   Hangin Soling SWE 73   Pontus Nilsson 0.925   DNF 10.0
5 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   DNF 10.0
5 LYS 3 Spinflex X-99 SWE 418 LBS Jonas Munch af Rosencrans 0,964 US DNF 10.0

28:e Maj - 28:e Maj at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.791   1 1.0
2 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   2 2.0
3 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   3 3.0
4   Hangin Soling SWE 73   Pontus Nilsson 0.925   4 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   5 5.0
6 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   6 6.0
7 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   7 7.0
8 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   8 8.0
9 LYS 3 TerraPi LM 30 Striker DEN Lagunen Runar Åsly     9 9.0
10 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   10 10.0
11 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   11 11.0
12 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.849 us 2h 12 12.0
13 LYS 3 Spinflex X-99 SWE 418 LBS Jonas Munch af Rosencrans 0,964 US 13 13.0
14 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989   14 14.0
15 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   15 15.0
16 LYS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad     16 16.0
17 LYS 3 Carpe Diem Ansa 42 SWE 21 LBS Bengt Johansson 0.985   17 17.0

20:e Maj - 20:e Maj at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   2 2.0
3 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 1.03   3 3.0
4 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   4 4.0
5 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   5 5.0
6 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   6 6.0
7 LYS 2 Of Course Dehler 34 797 LBS Markus Nilsson 0.945   7 7.0
8   Hangin Soling SWE 73   Pontus Nilsson 0.925   8 8.0
9 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 0.99   9 9.0
10 LYS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad     10 10.0
11 LYS 3 Spinflex X-99 SWE 418 LBS Jonas Munch af Rosencrans 0,964 US 11 11.0
12 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   12 12.0
13 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   13 13.0
14 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   14 14.0
15 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921   15 15.0
16 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.97   16 16.0
17 LYS 3 Nimo Hanse 331 SWE 31 LBS Frank Nilsson 0.959 prel mb th DNF 18.0

14:e Maj - 14:e Maj at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1     Soling     Pontus Nilsson 0.925   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.825   2 2.0
3 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   3 3.0
4 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   4 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   5 5.0
6 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   6 6.0
7 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   7 7.0
8 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   8 8.0
9 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   9 9.0
10 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   10 10.0
11 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   11 11.0
12 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 1.03   12 12.0
13 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989   13 13.0
14 LYS 2 Arlette H-båt LS LBS H v Friesendorff 0.872   14 14.0
15 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.97   15 15.0
16 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921 OCS +5min 16 16.0
17 LYS 3 Carpe Diem Ansa 42 SWE 21 LBS Bengt Johansson 0.985   DNS 20.0
17 LYS 3 Aragorn Hanse 371 11141 LBS Nicklas Ottosson 1.022   DNS 20.0
17 LYS 2 Of Course Dehler 34 797 LBS Markus Nilsson 0.945   DNS 20.0

7:e Maj - 7:Maj at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   1 1.0
2 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921 OCS +5min DNF 16.0
2     Soling     Pontus Nilsson 0.925   DNF 16.0
16   Batavia HR 352 563   Mathias Ekström 0.885   DNF 69.0
2 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   DNF 16.0
2 LYS 3 Elaine Elan 31 SWE 203 LBS Linda Rosenfeldt 0.93   DNF 16.0
  LYS 1 Sista Chansen Snipe 29898 LBS Två rorsmän i en båt 0.818   DNF  
2 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   DNF 16.0
16 LYS 3 Carpe Diem Ansa 42 SWE 21 LBS Bengt Johansson 0.985   DNF 69.0
16 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 0.99   DNF 69.0
2 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   DNF 16.0
2 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   DNF 16.0
2 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   DNF 16.0
2 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   DNF 16.0
2 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.97   DNF 16.0
2 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 1.03   DNF 16.0
16 LYS 2 Of Course Dehler 34 797 LBS Markus Nilsson 0.945   DNF 69.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   DNF 16.0
2 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   DNF 16.0
2 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   DNF 16.0
Uppdaterad: 16 MAJ 2020 19:59 Skribent: Pär Halléus
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Lommabuktens SK - Segling
Box 12
23421 Lomma

Besöksadress:
Ankarplatsen 1
23433 Lomma

Kontakt:
Tel: 040413016, 0707411310
E-post: This is a mailto link