Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2020


Lommabuktens Seglarklubb

Results as of 20:16 on September 24, 2020

24:e September - 24:e September at Jaktst med tidskorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.96   19:11:11 1:00:32 0:58:07 1.0
2 LYS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.878   19:10:44 1:07:04 0:58:53 2.0
3 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   19:11:58 1:16:47 1:00:44 3.0
4 LYS 1 Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.832   19:15:25 1:16:01 1:03:15 4.0
5 LYS 1 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.871 2h us 19:18:45 1:15:32 1:05:47 5.0
6 LYS 2 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   19:20:06 1:04:15 1:06:30 6.0
7 LYS 1 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 19:20:21 1:12:49 1:06:51 7.0
8 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   19:20:24 1:09:23 1:07:06 8.0
9 LYS 1 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.886 us 2h 19:22:38 1:17:59 1:09:06 9.0
10 LYS 2 qwerty J/80 123456 LBS Joakim Sjöberg 0.956 2h 19:22:54 1:12:28 1:09:17 10.0
11 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.916 2h 19:25:21 1:18:14 1:11:40 11.0
12 LYS 1 Dong Chi II Linjett 32 SWE 243 LBS Björn Stenström 0.921 us 2h 19:29:07 1:21:35 1:15:08 12.0

Results as of 21:21 on September 17, 2020

17:e September - 17:e September at Jaktst med tidskorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.878   19:06:31 1:02:51 0:55:11 1.0
2 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   19:08.01 0:58:29 0:55:16 2.0
3 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   19:05:33 1:09:49 0:55:30 3.0
4 LYS 1 Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826 2h 19:09:08 1:10:14 0:58:01 4.0
5 LYS 1 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.871 2h us 19:11:34 1:08:21 0:59:32 5.0
6 LYS 1 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 19:15:44 1:08:12 1:02:36 6.0
7 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   19:15:48 1:04:47 1:02:39 7.0
8 LYS 1 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.891   19:20:32 1:15:32 1:07:18 8.0
9 LYS 1 Dong Chi II Linjett 32 SWE 243 LBS Björn Stenström 0.921 us 2h 19:22:04 1:14:32 1:08:39 9.0
10 LYS 2 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   19:22:35 1:06:44 1:09:04 10.0
11 LYS 1 Lilla Kerstin C55 SWE 312 LBS Joakim Sjöberg 0.855   19:22:56 1:21:06 1:09:20 11.0
12 LYS 2 Delichon Dehler 29 SWE 323 LBS Mårten Kongstad 0.951   19:23:32 1:13:38 1:10:02 12.0
13 LYS 1 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.886   19:23:43 1:19:04 1:10:03 13.0
14 LYS 2 Aragorn Hanse 371 11141 LBS Nicklas Ottosson 1.006 2h 19:22:40 1:10:12 1:10:37 14.0
15 LYS 1 Galathea Mamba 341   LBS Daniel Nilsson 0.915   19:27:09 1:20:02 1:13:14 15.0
16 LYS 1 Hangin Soling SWE 73 LBS Pontus Nilsson 0.929     DNF   18.0
16 LYS 2 Idun Conqubin 38 S 97 LBS Staffan Skarin 0.966 US   DNF   18.0

Results as of 22:20 on September 10, 2020

10:e September - 10:e September at Jaktst med tidskorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.878   19:07:46 1:04:06 0:56:17 1.0
2 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   19:08:28 1:12:44 0:57:49 2.0
3   Hangin Soling SWE 73 LBS Pontus Nilsson 0.929   19:11:16 1:02:56 0:58:28 3.0
4 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826 2h 19:11:36 1:12:42 1:00:03 4.0
5 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.871 2h us 19:13:24 1:10:11 1:01:08 5.0
6 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   19:15:59 1:00:08 1:02:14 6.0
7 2h Lilla Kerstin C55 SWE 312 LBS Joakim Sjöberg 0.855   19:15:11 1:13:21 1:02:43 7.0
8 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 19:16:00 1:08:28 1:02:51 8.0
9 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   19:16:08 1:05:07 1:02:58 9.0
10 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.078   19:18:27 0:59:49 1:04:29 10.0
11 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.886   19:19:18 1:14:39 1:06:08 11.0
12 LYS 3 Aragorn Hanse 371 11141 LBS Nicklas Ottosson 0.986 2h 19:26:14 1:13:46 1:12:44 12.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com

 

Results as of 8:32 on September 4, 2020

3:e September - 3:e September at Jaktst med tidskorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.878   19:37:48 1:04:08 0:56:19 1.0
2   Hangin Soling SWE 73 LBS Pontus Nilsson 0.929   19:41:17 1:02:57 0:58:29 2.0
3 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   19:40:55 1:15:11 0:59:46 3.0
4 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.96   19:43:27 1:02:48 1:00:17 4.0
5 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.078   19:44:56 0:56:18 1:00:41 5.0
6 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826 2h 19:42:54 1:14:00 1:01:07 6.0
7 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 19:45:38 1:08:06 1:02:31 7.0
8 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.019 2h us 19:46:21 1:01:28 1:02:38 8.0
9 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   19:46:42 1:05:41 1:03:31 9.0
10 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.87 2h us 19:46:31 1:13:18 1:03:46 10.0
11 2h Lilla Kerstin C55 SWE 312 LBS Joakim Sjöberg 0.855   19:46:50 1:15:00 1:04:08 11.0
12 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 0.969 us 2h 19:48:17 1:06:54 1:04:50 12.0
13 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   19:49:02 1:03:11 1:05:24 13.0
14 LYS 1 Sista Chansen Snipe 29898 LBS Två rorsmän i en båt 0.818   19:48:55 1:20:32 1:05:53 14.0
15 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.926   19:51:44 1:13:43 1:08:16 15.0
16 LYS 2 Dong Chi II Linjett 32 SWE 243 LBS Björn Stenström 0.921 us 2h 19:57:20 1:19:48 1:13:30 16.0
17 LYS 3 Boomerang Flamingo 40 FLA 09 LBS Anders Larsson 0.972 2h us 19:59:17 1:17:54 1:15:43 17.0
18 LYS 2 Kokomo Comfortina 32 SWE 269 LBS Leif Olsson 0.90 2h us 20:03:26 1:27:34 1:18:49 18.0
19 LYS 3 Spinflex X-99 SWE 418 LBS Jonas Munch af Rosencrans 0,964 US   DNF   20.0

Augusti - 27:e Augusti at Jaktst med tidskorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 1 Sista Chansen Snipe 29898 LBS Två rorsmän i en båt 0.818   20:11:31 1:43:08 1:24:22 1.0
2 LYS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.878   20:10:36 1:36:56 1:25:06 2.0
3 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945 2h 20:11:32 1:32:01 1:26:57 3.0
4 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.878   20:21:21 1:47:41 1:34:33 4.0
5   Hangin Soling SWE 73 LBS Pontus Nilsson 0.929   20:22:54 1:44:34 1:37:09 5.0
6 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.832   20:30:09 2:00:45 1:40:28 6.0
7 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 0.989 us 2h 20:30:56 1:48:06 1:46:55 7.0
8 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.058 2h 20:28:53 1:41:27 1:47:20 8.0
9 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 20:35:37 1:58:05 1:48:24 9.0
10 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   20:31:59 1:46:08 1:49:51 10.0
11 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   20:34:52 1:53:51 1:50:06 11.0
12 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.91   20:37:56 2:01:14 1:50:19 12.0
13 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.926   20:38:02 2:00:01 1:51:08 13.0
14 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 0.969 us 2h 20:37:56 1:56:33 1:52:56 14.0
15 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989 2h 20:38:35 1:55:45 1:54:29 15.0
16 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795     DNF   20.0
16 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.078     DNF   20.0
16 2h Lilla Kerstin C55 SWE 312 LBS Joakim Sjöberg 0.855     DNF   20.0
16 LYS 3 Aragorn Hanse 371 11141 LBS Nicklas Ottosson 1.006 2h   DNF   20.0

 

Results as of 7:22 on August 14, 2020

20:e aug - 20:e Augusti at Jaktst med tidskorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   19:59:20 1:18:19 1:15:44 1.0
2 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.078   19:59:15 1:10:37 1:16:07 2.0
3   Hangin Soling SWE 73 LBS Pontus Nilsson 0.929   20:00:49 1:22:29 1:16:38 3.0
4 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.795   20:03:55 1:38:11 1:18:03 4.0
5 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   20:03:42 1:34:48 1:18:18 5.0
6 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 20:03:54 1:26:22 1:19:17 6.0
7 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.916 2h 20:04:14 1:27:07 1:19:48 7.0
8 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   20:03:02 1:17:11 1:19:53 8.0
9 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945 2h 20:04:32 1:25:01 1:20:20 9.0
10 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.872 2h 20:05:56 1:32:43 1:20:51 10.0
11 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.91   20:08:42 1:32:00 1:23:43 11.0
12 2h Lilla Kerstin C55 SWE 312 LBS Joakim Sjöberg 0.855   20:09:57 1:38:07 1:23:53 12.0
13 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.926   20:09:09 1:31:08 1:24:23 13.0
14 LYS 2 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.907   20:13:17 1:37:00 1:27:59 14.0
15 LYS 3 Femla Hobie FX1   LBS Mats Carselid 1.25   20:08:08 1:10:36 1:28:15 15.0
16 LYS 3 Idun Conqubin 38   LBS Staffan Skarin 0.976 Cruising 20:14:48 1:33:03 1:30:49 16.0
17 LYS 3 Stromboli Bavaria Match 35 5     1.016   20:15:46 1:31:13 1:32:41 17.0
18 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.977 2h 20:19:56 1:37:58 1:35:43 18.0
19   Jazzz X-79 37     0.904   20:22:16 1:45:59 1:35:49 19.0

13:e Augusti - 13:e Augusti at Jaktst med tidskorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945 2h 19:51:14 1:11:43 1:07:46 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.832   19:53:12 1:23:48 1:09:43 2.0
3 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.078   19:53:38 1:05:00 1:10:04 3.0
4 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.795   19:53:53 1:28:09 1:10:05 4.0
5 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.019 us 2h 19:56:54 1:12:01 1:13:23 5.0
6 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 19:57:34 1:20:02 1:13:28 6.0
7 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   19:58:55 1:33:11 1:14:05 7.0
8 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   19:59:52 1:14:01 1:16:36 8.0
9 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 0.989 us 2h 20:01:07 1:18:17 1:17:25 9.0
10 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989 2h 20:02:47 1:20:19 1:19:26 10.0
11 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.916 2h 20:06:39 1:29:32 1:22:01 11.0
12 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.91   20:07:56 1:31:14 1:23:01 12.0
13 LYS 2 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.907   20:08:04 1:31:47 1:23:15 13.0
14 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 1.022   20:06:30 1:21:47 1:23:35 14.0
15 2h Lilla Kerstin C55 SWE 312 LBS Joakim Sjöberg 0.855   20:10:14 1:38:24 1:24:08 15.0
16 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.926   20:11:18 1:33:17 1:26:23 16.0
17 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.97 2h 20:14:12 1:32:49 1:30:02 17.0
18 LYS 3 Fly Linjett 34 SWE 17 LBS Ulf Ekdahl 0.992 us 20:26:26 1:43:36 1:42:46 18.0
19 LYS 1 Sea Moore Comfort 30 120 LBS Per Kroon 0.865     DNF   21.0
19 LYS 3 Goodall F18 DEN 5 LBS Mikael Håkansson 1.31     DNS   21.0

 

6:e Augusti - 6:e Augusti at Jaktst med efterkorr

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesFinishElapsedCorrectedPoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.795   19:29:40 1:03:56 0:50:50 1.0
2 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   19:30:00 1:04:16 0:51:06 2.0
3 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.87 us 2h 19:36:26 0:59:44 0:51:58 3.0
4 LYS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.872 2h 19:33:43 1:00:30 0:52:45 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 19:35:06 0:57:34 0:52:51 5.0
6 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   19:33:15 1:04:21 0:53:09 6.0
7   Hangin Soling SWE 73 LBS Pontus Nilsson 0.925   19:36:40 0:58:44 0:54:20 7.0
8 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.96   19:38:37 0:57:58 0:55:39 8.0
9 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   19:40:08 0:54:17 0:56:11 9.0
10 LYS 3 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.078   19:40:46 0:52:08 0:56:12 10.0
11 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.058 2h 19:40:57 0:53:21 0:56:27 11.0
12 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 0.989 us 2h 19:40:00 0:57:10 0:56:32 12.0
13 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.886   19:38:32 1:03:53 0:56:36 13.0
14 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   19:40:06 0:59:05 0:57:08 14.0
15 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 1.003   19:42:11 0:58:19 0:58:29 15.0
16 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.872 2h 19:42:06 1:08:53 1:00:04 16.0
17 LYS 2 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.907   19:44:46 1:08:19 1:01:58 17.0
18 LYS 1 Sea Moore Comfort 30 120 LBS   0.865   19:51:56 1:19:10 1:08:29 18.0
19 LYS 3 Aragorn Hanse 371 11141 LBS Nicklas Ottosson 1.006 2h 19:53:55 1:10:03 1:10:28 19.0
20 LYS 3 Goodall F18 DEN 5 LBS   1.31     DNF   22.0
20   Lilla Kerstin C55 SWE 312 LBS   0.855     DNF   22.0

25:e juni - at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.795   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   2 2.0
3 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   3 3.0
4 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.96   4 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   5 5.0
6 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881 2h 6 6.0
7 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 0.989 us 2h 7 7.0
8 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.87 us 2h 8 8.0
9 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.967   9 9.0
10 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.035   10 10.0
11 LYS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad     11 11.0
12 LYS 2 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.907   12 12.0
13 LYS 3 Breaking Wind Centerline 40 SWE 9 LBS Ulf Nilsson 1.136 mb 2h 13 13.0
14 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.872 2h 14 14.0
15 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921   DNF 18.0
15 LYS 1 Sista Chansen Snipe 29898 LBS Två rorsmän i en båt 0.818   DSQ 18.0
15 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.886   DNS 18.0

17:e Juni - 17:e Juni at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.791   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   2 2.0
3 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   3 3.0
4 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   4 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   5 5.0
6 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881 2h 6 6.0
7 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   7 7.0
8 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   8 8.0
9 LYS 2 Of Course Dehler 34 797 LBS Markus Nilsson 0.945   9 9.0
10 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   10 10.0
11 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   11 11.0
12 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989   12 12.0
13* LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   13 13.0
14* LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 0.99   14 14.0
15 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921   15 15.0

* Korrigerad plac pga incident.


11:e Juni - 11:e Juni at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.791   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   2 2.0
3 LYS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.881 2h 3 3.0
4 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   4 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   5 5.0
6 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   6 6.0
7 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 1.03   7 7.0
8 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   8 8.0
9 LYS 3 TerraPi LM 30 Striker DEN Lagunen Runar Åsly     9 9.0
10 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   10 10.0
11 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   11 11.0
12 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   12 12.0
13 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   13 13.0
14 LYS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad     14 14.0
15 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989   15 15.0
16 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.849 us 2h DNF 17.0

 

4:e Juni - 4:e Juni at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   1 1.0
2 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   2 2.0
3 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.948   3 3.0
4 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.933   4 4.0
5 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   DNF 10.0
5 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   DNF 10.0
5   Hangin Soling SWE 73   Pontus Nilsson 0.925   DNF 10.0
5 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   DNF 10.0
5 LYS 3 Spinflex X-99 SWE 418 LBS Jonas Munch af Rosencrans 0,964 US DNF 10.0

28:e Maj - 28:e Maj at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 1 MEST Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Christer Persson 0.791   1 1.0
2 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   2 2.0
3 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   3 3.0
4   Hangin Soling SWE 73   Pontus Nilsson 0.925   4 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   5 5.0
6 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   6 6.0
7 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   7 7.0
8 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   8 8.0
9 LYS 3 TerraPi LM 30 Striker DEN Lagunen Runar Åsly     9 9.0
10 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   10 10.0
11 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   11 11.0
12 LYS 1 Bogaloo H-båt 274 LBS Jonas Palm 0.849 us 2h 12 12.0
13 LYS 3 Spinflex X-99 SWE 418 LBS Jonas Munch af Rosencrans 0,964 US 13 13.0
14 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989   14 14.0
15 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   15 15.0
16 LYS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad     16 16.0
17 LYS 3 Carpe Diem Ansa 42 SWE 21 LBS Bengt Johansson 0.985   17 17.0

20:e Maj - 20:e Maj at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   2 2.0
3 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 1.03   3 3.0
4 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   4 4.0
5 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   5 5.0
6 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   6 6.0
7 LYS 2 Of Course Dehler 34 797 LBS Markus Nilsson 0.945   7 7.0
8   Hangin Soling SWE 73   Pontus Nilsson 0.925   8 8.0
9 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 0.99   9 9.0
10 LYS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad     10 10.0
11 LYS 3 Spinflex X-99 SWE 418 LBS Jonas Munch af Rosencrans 0,964 US 11 11.0
12 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   12 12.0
13 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   13 13.0
14 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   14 14.0
15 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921   15 15.0
16 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.97   16 16.0
17 LYS 3 Nimo Hanse 331 SWE 31 LBS Frank Nilsson 0.959 prel mb th DNF 18.0

14:e Maj - 14:e Maj at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1     Soling     Pontus Nilsson 0.925   1 1.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.825   2 2.0
3 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   3 3.0
4 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   4 4.0
5 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   5 5.0
6 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   6 6.0
7 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   7 7.0
8 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   8 8.0
9 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   9 9.0
10 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   10 10.0
11 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   11 11.0
12 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 1.03   12 12.0
13 LYS 3 Nicola X X-34   LBS Jörgnen Senyk 0.989   13 13.0
14 LYS 2 Arlette H-båt LS LBS H v Friesendorff 0.872   14 14.0
15 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.97   15 15.0
16 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921 OCS +5min 16 16.0
17 LYS 3 Carpe Diem Ansa 42 SWE 21 LBS Bengt Johansson 0.985   DNS 20.0
17 LYS 3 Aragorn Hanse 371 11141 LBS Nicklas Ottosson 1.022   DNS 20.0
17 LYS 2 Of Course Dehler 34 797 LBS Markus Nilsson 0.945   DNS 20.0

7:e Maj - 7:Maj at Jaktstart twohanded

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameLYSNotesPlacePoints
1 LYS 3 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.049   1 1.0
2 LYS 2 Vision II X-95 SWE 9761 LBS Mattias Bowallius 0.921 OCS +5min DNF 16.0
2     Soling     Pontus Nilsson 0.925   DNF 16.0
16   Batavia HR 352 563   Mathias Ekström 0.885   DNF 69.0
2 LYS 2 Full Rulle NF SWE 42 LBS Daniel Nilsson 0.89   DNF 16.0
2 LYS 3 Elaine Elan 31 SWE 203 LBS Linda Rosenfeldt 0.93   DNF 16.0
  LYS 1 Sista Chansen Snipe 29898 LBS Två rorsmän i en båt 0.818   DNF  
2 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.894   DNF 16.0
16 LYS 3 Carpe Diem Ansa 42 SWE 21 LBS Bengt Johansson 0.985   DNF 69.0
16 LYS 3 Embla X-332 10563 LBS Anders Olsson 0.99   DNF 69.0
2 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.945   DNF 16.0
2 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.791   DNF 16.0
2 LYS 2 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.877   DNF 16.0
2 LYS 3 Kaxi Bavaria Match 35 606 LBS Karl Jönsson 1.032   DNF 16.0
2 LYS 3 Pillner Comfortina 35 189 LBS Leif Sundbäck 0.97   DNF 16.0
2 LYS 3 Alexa X-34 SWE 83 LBS Lars Jörnvi 1.03   DNF 16.0
16 LYS 2 Of Course Dehler 34 797 LBS Markus Nilsson 0.945   DNF 69.0
2 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826   DNF 16.0
2 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918   DNF 16.0
2 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.953   DNF 16.0
Uppdaterad: 16 MAJ 2020 19:59 Skribent: Pär Halléus
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Lommabuktens SK - Segling
Box 12
23421 Lomma

Besöksadress:
Ankarplatsen 1
23433 Lomma

Kontakt:
Tel: 040413016, 0707411310
E-post: This is a mailto link