Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Länk till totalen per den 16 sept.

Results are provisional as of 21:33 on September 16, 2021

16:e sept - 16:e September

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Place Points
1 SRS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.946 2h 1 1.0
2 SRS 2 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.08   2 2.0
3 SRS 2 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.06   3 3.0
4 SRS 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 LBS Karl Jönsson 1.037   4 4.0
5 SRS 1 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 5 5.0
6 SRS 1 Tess Accent 438 LBS Pontus Nilsson 0.827 2h 6 6.0
7 SRS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.965   7 7.0
8 SRS 1 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.872 us 8 8.0
9 SRS 1 Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.832   9 9.0
10 SRS 1 Tricolor Maxi 95 SWE 401 LBS Stefan Westergård 0.864   10 10.0

Results are provisional as of 23:09 on September 9, 2021

9:e September - 9:e September at Jaktst med tidskorr

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.946   18:56:24 0:46:24 0:43:54 1.0
2 SRS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.878   18:50:44 0:50:44 0:44:33 2.0
3 SRS 2 Xoxo Melges 24 SWE 554 LBS Ulf Hagberg 1.038   18:54:35 0:44:35 0:46:17 3.0
4 SRS 2 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.08   18:52:55 0:42:55 0:46:21 4.0
5 SRS 1 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 18:50:30 0:50:30 0:46:22 5.0
6 SRS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   18:58:59 0:58:59 0:46:54 6.0
7 SRS 1 Tess Accent 438 LBS Pontus Nilsson 0.827 us 18:57:06 0:57:06 0:47:13 7.0
8 SRS 2 Josefina X-37 SWE 52 LBS Johan Wickman 1.06   18:55:06 0:45:06 0:47:48 8.0
9 SRS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.965   19:01:05 0:51:05 0:49:18 9.0
10 SRS 1 Hallonet H-båt SWE 614 LBS J. Thelin 0.878   18:56:17 0:56:17 0:49:25 10.0
11 SRS 1 Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.832 2h 18:59:30 0:59:30 0:49:30 11.0
12 SRS 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 LBS Karl Jönsson 1.037   18:57:52 0:47:52 0:49:38 12.0
13 SRS 1 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.886 2h us 18:56:44 0:56:44 0:50:16 13.0
14 SRS 2 Delichon Dehler 29   LBS Mårten Kongstad 0.968   19:02:35 0:52:35 0:50:54 14.0
15 SRS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.902   19:00:15 1:00:15 0:54:21 15.0
16 SRS 1 Tricolor Maxi 95 SWE 401 LBS Stefan Westergård 0.864   19:12:41 1:12:41 1:02:48 16.0

2:e September - 2:e September at Jaktstart

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Place Points
1 SRS 2 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.08   1 1.0
2 SRS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   2 2.0
3 SRS 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 LBS Karl Jönsson 1.037   3 3.0
4 SRS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.965   4 4.0
5 SRS 1 Tess Accent 438 LBS Pontus Nilsson 0.806 us 5 5.0
6 SRS 1 Myran Ballad 1495 LBS Martin Ljungsryd 0.888   6 6.0
7 SRS 1 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 7 7.0
8 SRS 2 Nicola X X-34 154 LBS Jörgnen Senyk 0.946   8 8.0
9 SRS 1 Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.832 2h 9 9.0
10 SRS 2 Team J80 J/80 563 LBS Joakim Sjöberg 0.978   10 10.0
11 SRS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   11 11.0
12 SRS 1 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.87 2h us 12 12.0
13 SRS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.926   13 13.0
14 SRS 1 Tricolor Maxi 95 SWE 401 LBS Stefan Westergård 0.888   14 14.0
15 SRS 1 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.87   15 15.0

26:e Augusti - 26:e Augusti at Fleetstart

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   19:45:00 1:15:00 0:59:38 1.0
2 SRS 1 Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.832 2h 19:44:14 1:14:14 1:01:46 2.0
3 SRS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.965   19:44:10 1:04:10 1:01:55 3.0
4 SRS 1 Tess Accent 438 LBS Pontus Nilsson 0.806 us 19:46:59 1:16:59 1:02:03 4.0
5 SRS 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 LBS Karl Jönsson 1.037   19:42:06 1:02:06 1:04:24 5.0
6 SRS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   19:47:42 1:07:42 1:05:04 6.0
7 SRS 1 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.907   19:55:25 1:25:25 1:17:28 7.0

 

Results as of 19 aug

19:e aug - 19:e Augusti at Jaktstart

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Place Points
1 LYS 1 Fregata H-båt 561 LBS Mattias Allroth 0.878   1 1.0
2 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795   2 2.0
3 LYS 2 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.08   3 3.0
4 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.965   4 4.0
5 LYS 2 Miss H H-323 SWE 82 LBS Tommy Liljenberg 0.918 2h 5 5.0
6 LYS 2 Emilia Comfortina 32 SWE 87 LBS Fredrik Schön 0.87 2h us 6 6.0
7 IF Aperitif IF SWE 3110 LBS Tommy Jönsson 0.826 2h 7 7.0
8 LYS 2 Etta J. 717 SWE 34 LBS Svante Dahl 0.926   8 8.0
9 LYS 2 Team J80 J/80 563 LBS Joakim Sjöberg 0.978   9 9.0
10 LYS 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 LBS Karl Jönsson 1.037   10 10.0

Results as of 10 aug

10:e Augusti - 10:e Augusti at Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Notes Finish Elapsed Corrected Points
1 LYS 1 den gule Nordisk folkbåt SWE 1392 LBS Anders Larsson 0.795  sh 20:13:30 1:43:30 1:22:17 1.0
2 LYS 2 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 LBS Göran Wiking 1.08   19:57:43 1:17:43 1:23:56 2.0
3 LYS 2 Onyx X-102 SWE 40 LBS Pär Halléus 0.965   20:07:42 1:27:42 1:24:38 3.0
4 LYS 2 Båtman CB 66 SWE 31 LBS Team Sprucebar 0.961   20:08:10 1:28:10 1:24:44 4.0
5 LYS 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 LBS Karl Jönsson 1.037   20:04:59 1:24:59 1:28:08 5.0
6 LYS 2 Team J80 J/80 563 LBS Joakim Sjöberg 0.978   20:20:51 1:40:51 1:38:38 6.0
7 LYS 1 KEX Express 350 LBS Fredrik Helmer 0.87  sh 20:37:20 2:07:20 1:50:47 7.0

Resultat 5/8

  1. Xoxo
  2. Miss H, efter korr
  3. Onyx, efter korr
  4. Aperitif
  5. J 80/Sjöberg
  6. Tess
  7. Vision II
  8. Den Gule
  9. Spättan
  10. Kex
  11. Etta J

Resultat 23/6

  1. Röde Orm
  2. Båtman
  3. Den Gule
  4. Invictus
  5. Tess
  6. Alexa
  7. Aperitif
  8. Vision II
  9. KEX
  10. Emilia
  11. Arwen X

Resultat 17/6

  1. Den Gule
  2. Arwen X
  3. Båtman
  4. Aperitif
  5. Myran
  6. Miss H
  7. Emilia
  8. Röde Orm
  9. Nicola X
  10. Aragorn
  11. Etta J
  12. Invictus
  13. Vision II

Resultat 10/6

  1. Xoxo, Hagberg
  2. Josefina, Wickman
  3. Onyx, Halléus
  4. Aperitif, Jönsson
  5. Miss H, Liljenberg
  6. Invictus, Jönsson
  7. Båtman, Team Sprucebar
  8. Alexa, Jörnvi
  9. Emilia, Schön
  10. Etta J, Dahl

Resultat 3/6

  1. Tess, Pontus Nilsson
  2. Myran, Martin Ljungsryd
  3. Båtman, Team Sprucebar
  4. Aperitif, Tommy Jönsson
  5. Josefina, J Wickman
  6. Onyx, P Halléus
  7. Invictus, Karl Jönsson
  8. Kerstin, Joakim Sjöberg
  9. Nicola X, Maria Seny
Uppdaterad: 02 FEB 2021 20:26 Skribent: Pär Halléus
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Lommabuktens SK - Segling
Box 12
23421 Lomma

Besöksadress:
Ankarplatsen 1
23433 Lomma

Kontakt:
Tel: 040413016, 0707411310
E-post: This is a mailto link