Helgträning för jollar

  • 4 okt 2025

image: Helgträning för jollar

Nu börjar helgträningen 2025

 

Då det nu är för mörkt på vardagar flyttar träningen till helgerna och vi har nu inte mer vardagsträning.

Nytt för i år är att vi erbjuder även de Gröna seglare som har kläder för kallare dagar att segla på helgerna. Denna grupp kallar vi ”Ljusblå”.

Eftersom det är DM på MSS nästa helg räknar vi med att alla seglare är där och har då ingen träning på hemmaplan bortsett från grupperna Ljusblå och Feva.

Grupperna tränar enligt följande tider:

Lördagar kl. 10-12.30 med start 18/10

  • Aero/ILCA
  • 29er

Söndagar kl. 10-12.30 med start 12/10

  • Optimist Ljusblå (Gröna seglare med kläder för kall segling)
  • Feva (med rätt kläder)

 

Söndagar kl. 10-12.30 med start 19/10

  • Optimist Blå/Röd

Efter höstlovet kommer Blå/Röd grupp att ha samträning tillsammans med övriga klubbar i regionen. Mer info och separat inbjudan kommer.

 

OBS: Kravet för att få segla nu när vattentemperaturen är under 14 grader är att man har torrdräkt eller motsvarande varm vintervåtdräkt, våtskor, handskar och mössa. Starttid är riggad, ombytt och helt klar för segling.

Eftersom det är många olika träningsläger på höstlovet har vi ingen planerad träning då. Är du osäker på när vi har träning eller tävling så titta i Kalendern på hemsidan:

Träning

 

Frågor skickas till:  lommasailingteam@gmail.com

Varmt välkomna till helgträningen med Lomma Sailing Team! /Pär och Axel